Корисно знати

Під час ремонту й обслуговування розмножувально-копіювальної техніки діагностика – одна з основних процедур. Адже від точності встановлення діагнозу залежить швидкість і вартість усунення несправності. Діагностика передбачає роботи з локалізації місця поломки та виявлення несправних деталей і вузлів. Вона ґрунтується на аналізі явних дефектів у роботі розмножувально-копіювального апарата, а також на використанні спеціальних сервісних режимів і налаштувань. Первинну діагностику користувач може зробити самостійно й перед викликом майстра описати симптоми несправності нашому консультантові. В деяких випадках неполадку вдається усунути в телефонному режимі. Також це дає можливість майстрові підготуватися до майбутнього ремонту й виконати ремонт на місці, заощаджуючи час і кошти на транспортування до сервісного центру.

Ось кілька порад користувачам щодо здійснення первинної діагностики:

  • Якщо проблема пов’язана з якістю друку (білі або чорні смуги, сірий фон), замініть картридж: якщо дефект зник – проблема в картриджі, якщо ні – в принтері.
  • У разі відсутності подання паперу або його застрявання всередині апарата потрібно перевірити правильність встановлення обмежувачів паперу в лотку, правильність встановлення тонер-картриджа й можливу наявність сторонніх предметів, які могли б завадити проходженню паперу.

Найчастіші дефекти друку описані на сторінці Дефекти друку.

Якщо первинна діагностика не дала результатів, необхідно здійснити професійну діагностику апарата в сервісному центрі. В процесі діагностичних робіт визначаються несправності вузла подання паперу, головного двигуна, вузла закріплення, ступінь зношення ролика подання паперу та ін.

Навіть у разі явних проблем із друком первинна діагностика не завжди може правильно виявити джерело їх виникнення. Зокрема, якщо принтер заминає папір на виході, спроби виявити перешкоди на шляху руху аркуша можуть нічого не дати, й лише діагностика в сервісному центрі може виявити, що причина полягає, приміром, у несправності роботи термовузла. Поява нерівних сірих смуг також може бути наслідком несправності термовузла, а саме розриву термоплівки або ушкодження тефлонового вала. Виникнення білих смуг на копії може бути наслідком потрапляння тонера на оптику лазера. У разі виникнення сторонніх звуків у роботі апарата необхідно своєчасно виконати його діагностику, щоб запобігти поломці механізмів і уникнути дорогого ремонту. Якщо принтер «не бачить» паперу або видає повідомлення про помилку, також необхідно звернутися до фахівців, оскільки цю проблему самостійно не розв’язати.

У всіх зазначених випадках, а також у разі виникнення інших серйозних проблем у роботі принтера, БФП або копіра потрібно довірити його діагностику кваліфікованим фахівцям. Навіть маючи певні теоретичні знання, не завжди можна адекватно оцінити проблему, тож аби не ускладнювати роботу спеціалістам, краще доручити їм діагностику апарата з моменту виявлення будь-яких дефектів друку та збоїв у роботі.

Будь-який офісний розмножувально-копіювальний апарат – принтер, факс або БФП – досить складний пристрій, що потребує постійного догляду й періодичного обслуговування. Адже в процесі експлуатації всередині апарата скупчується пил, бруд, тонер, залишки паперу та інше дрібне сміття. Вони завдають непоправної шкоди деталям апарата і значно скорочують термін їхньої служби. Кожен виробник офісної оргтехніки передбачає періодичні регламентні роботи з технічного обслуговування. Однак не всі користувачі виконують ці вимоги, що часто призводить до передчасного зношення і виходу з ладу робочих частин апарата. Як свідчить практика, багато користувачів рідко звертають увагу на появу сторонніх шумів у роботі принтера (БФП, копіра) й на різні дефекти друку доти, доки принтер остаточно не припиняє працювати. Втім, запобігти серйозній поломці оргтехніки можна, якщо вчасно здійснювати профілактику. Особливо це актуально в разі використання неоригінальних витратних матеріалів і заправлених картриджів. Профілактика – це комплекс заходів з очищення та змащування вузлів і механізмів апарата та діагностування ступеня зношення деталей. Профілактика принтера, БФП або факсу дає змогу продовжити його термін служби, а також виявити приховані дефекти, які в майбутньому можуть призвести до його раптової поломки. Адже поломка принтера або копіра – це завжди велика неприємність, тому що порушується звичний ритм роботи та з’являються незаплановані витрати.

Біла смуга (частіше в центрі аркуша) з нечіткими межами, ширина якої збільшується з кожною копією. Причина: закінчується тонер. Необхідно замінити картридж або заправити.

Чорна переривчаста смуга з краю аркуша (схожа на слід гусеничного трактора). Причина: зношення фотобарабана. Необхідно замінити картридж або відновити його.

Плями та цятки, які повторюються з інтервалом 7,6 см (характерно для багатьох принтерів формату А4 Hewlett Packard, Canon). Причина: пошкоджено фотобарабан (під час візуального огляду на фотобарабані плям може бути не видно). Необхідно замінити картридж або відновити його.

Хвилясті розводи на відтінках сірого кольору. Причина: відсирів тонер або вийшов з ладу магнітний вал. Необхідно перезаправити картридж або змінити магнітний вал.

Сірі поперечні смуги, дублювання тексту. Причина: вийшов з ладу вал первинного заряду в картриджі. Необхідно замінити картридж або відремонтувати (замінити вал первинного заряду).

Складки або деформація паперу, поздовжня смуга змазаного тексту. Причина: розрив термоплівки у вузлі закріплення. Необхідно замінити термоплівку.

А такий вигляд має гумовий вал пічки після того, як користувач самостійно спробував витягти зім’ятий папір за допомогою пінцета і манікюрних ножиць.

У характеристиках принтерів ресурс картриджа зазначається в кількості сторінок формату А4 при 5% заповненні. Що означає 5% заповнення? Теоретично це можна пояснити так: якщо весь текст на сторінці стиснути в одну суцільну чорну пляму, то площа цієї плями має становити 5% від площі аркуша формату А4. 5% заповнення аркуша – це стандарт, прийнятий виробниками для вимірювання ресурсу картриджів. Припустимо, у вас є принтер HP LJ P2015 з картриджем Q7553A. Ресурс картриджа – 3000 копій А4 при 5% заповненні. Якщо щільність тексту становитиме 10%, то картриджа вистачить приблизно на 1500 аркушів, а при 15% – лише на 1000 аркушів. Нижче наведено наочні приклади 5%, 10% і 15% заповнення аркуша.
5% 10% 15%

Багатофункціональні пристрої (БФП, або All-in-one – «все в одному») поєднують функції кількох апаратів, а саме принтера, сканера і копіювального апарата. В деяких моделях є також функція факсу. Переваги такого «комбайна» очевидні – компактність, простота у використанні, менше шнурів, та й ціна набагато менша за набір із трьох або чотирьох окремих пристроїв. Серед недоліків – неможливість одночасного використання різних функцій, тобто не можна, наприклад, одночасно роздруковувати та сканувати в комп’ютер документи. Також у разі поломки ви ризикуєте залишитися відразу без принтера, сканера й копіра.

Усе розмаїття пропонованих на ринку моделей для полегшення вибору можна умовно розбити на дві категорії: 1) БФП для дому; 2) БФП для офісу.

БФП для дому

Це, як правило, недорогі пристрої, розраховані на невеликий обсяг друку. Для домашньої моделі бажана можливість якісного кольорового друку (наприклад, для друку фотографій із цифрового фотоапарата). Виходячи з цього, можна зупинити свій вибір на струменевому БФП. Вартість пристроїв цієї категорії – від 80$. Багато з них оснащені такими корисними примочками, як Wi-Fi (дає змогу обходитися без кабелю) і картридер (дозволяє роздруковувати фотографії з карток пам’яті без участі комп’ютера). Однак варто врахувати, що собівартість друку буде дуже висока, тому що картриджі досить дорогі, а ресурс становить близько 150-250 сторінок при 5% заповненні. Тому, якщо ви захочете роздрукувати кілька щойно зроблених фотознімків, щоб похвалитися перед друзями, – це чудовий варіант, а для масового друку фотографій краще скористатися послугами фотолабораторії або встановити систему безперервної подачі чорнил (СБПЧ). Якщо кольоровий друк для вас не є обов’язковою вимогою, то як домашній помічник підійде недорогий лазерний монохромний БФП. Ціни на них починаються від 150$. Перевагою лазерних БФП порівняно зі струменевими є низька собівартість друку.

БФП для офісу

Для офісу можливість кольорового друку часто відходить на другий план, а головними критеріями є продуктивність, навантажна здатність, багатофункціональність та економічність. Тому при виборі БФП для офісу слід звернути увагу на пристрої з лазерним монохромним друком. Перед вибором варто визначитися, скільки сторінок на місяць ви плануєте роздруковувати та, виходячи з цього, навантажна здатність (навантаження)  у вашого БФП має бути вища за плановану приблизно на 30%. Це дасть змогу уникнути перевантажень апарата в разі непередбачуваного збільшення обсягів друку та, як наслідок, передчасної поломки.

Також зверніть увагу на такі параметри, як швидкість друку й час виходу першої копії.

Важливе значення для офісного БФП має функціональність. Під функціональністю мається на увазі можливість передання факсів, мережевий друк, вбудований web-сервер, можливість сортування роздрукованих документів, двосторонній друк і двостороннє копіювання.

Ну і, звісно, при виборі БФП варто враховувати ціну самого апарата, ціну й періодичність заміни витратних матеріалів до нього, місткість картриджів, періодичність обслуговування, доступність витратних матеріалів та сервісного обслуговування.

Після купівлі БФП вам рано чи пізно доведеться звернутися до послуг сервісних інженерів. Тому заздалегідь варто подбати про вибір сервісної організації, поцікавитися, чи обслуговує вона потрібну вам модель. Ще краще буде, якщо ви купите апарат у тієї фірми, з якою співпрацюєте або плануєте співпрацювати. Це дасть можливість вашим діловим партнерам підготуватися до обслуговування БФП, вчасно закупити на склад витратні матеріали та запчастини, які підлягають періодичній заміні. В результаті ви отримаєте якісний сервіс і мінімізуєте ймовірність простою БФП через поломки або відсутність запчастин.

Сподіваємося, ця стаття буде корисною для вас щодо вибору домашнього або офісного помічника. Вдалої покупки!

На сьогодні на ринку розмножувально-копіювальної техніки представлено багато виробників і моделей принтерів. Перш ніж зупинити свій вибір на конкретній моделі, важливо визначитися з місячним навантаженням, тобто, скільки сторінок на місяць ви плануєте роздруковувати. Виробники користуються двома характеристиками: рекомендований місячний обсяг друку і навантаження. Це різні речі, й відрізняються ці параметри між собою в 10-20 разів. Рекомендований місячний обсяг друку означає кількість сторінок, які принтер може друкувати без шкоди для «здоров’я». Під навантаженням мається на увазі гранично допустимий обсяг друку, який може витримувати принтер. Однак якщо принтер працюватиме на межі своїх можливостей, слід підготуватися до частих ремонтів, у такому режимі він навряд чи дотягне до кінця гарантійного терміну без поломок. Майже всі продавці для більшої привабливості в описанні зазначають саме навантаження.

Другий важливий момент, який бажано врахувати, – це вже наявні у вас принтери, тобто за можливістю купувати новий принтер із таким самим картриджем, як є у вас. Це дасть змогу заощадити на запасних картриджах.

Також зверніть увагу на комплектацію принтера: багато моделей комплектуються стартовим картриджем, ресурс якого вдвічі менший за стандартний. У деяких моделях відпрацьовані стартові картриджі не заправляються. Тому заздалегідь варто замовити запасний картридж. Крім того, до комплекту поставки не завжди входить USB-шнур.

Перш ніж визначитися з моделлю принтера, вирішіть, чи купуватимете ви оригінальні витратні матеріали або хочете економити й користуватися послугами з заправки картриджів. Якщо перше, то особливої різниці в тому, якому виробникові ви віддасте перевагу, немає, тому що в усіх виробників є хороші моделі зі своїми перевагами та недоліками, й собівартість друку в моделей з аналогічними характеристиками, але різних виробників, буде приблизно однаковою. Єдине, на що слід звертати увагу, – це доступність сервісу (мається на увазі доступність запчастин, наявність технічних фахівців) і доступність витратних матеріалів (постійна наявність картриджів у продажу). Адже трапляються випадки, коли з «екзотичною» моделлю принтера доводиться прощатися через неможливість забезпечити його безперебійну роботу.

Якщо ви вирішили користуватися послугами з заправки картриджів, пам’ятайте, що заправка картриджів позбавляє вас права на гарантійне обслуговування принтера. Перед купівлею принтера проконсультуйтеся у вашого постачальника послуг з питань заправки та відновлення картриджів для моделі, яка вас зацікавила, доступні запчастини для ремонту. Та й купувати техніку краще в тієї фірми, яка наразі надає вам послуги з заправки картриджів і обслуговування оргтехніки. Вам не продадуть принтер, з обслуговуванням якого в подальшому виникнуть проблеми. Купуючи техніку у вашого постачальника послуг, ви тим самим ставите його до відома про те, що у вас з’явився новий принтер, особливо це важливо, якщо модель нещодавно з’явилася на ринку. Це дасть змогу вашому партнерові підготуватися до заправки нових картриджів (купити техніку для тестування картриджів, протестувати на сумісність фотобарабани й тонер, закупити на склад необхідні матеріали, придбати програмне забезпечення для прошивки чипів або самого апарата). В результаті Ви отримаєте якісний сервіс із заправки картриджів.

Вдалого вам вибору!

У процесі експлуатації лазерного принтера або БФП усередині можуть накопичуватися частинки паперу, тонера та пилу. Через певний час це може призвести до зниження якості друку (наприклад, цяток і смуг) і застрявання паперу. Очистка області картриджа і шляхів проходження паперу лазерного БФП або принтера дає змогу запобігти появі таких дефектів. Щоб підтримувати високу якість друку і сканування, необхідно виконувати чистку щоразу під час заміни картриджа і в разі погіршення якості друку. Для очищення корпусу пристрою використовуйте м’яку тканину без ворсу. Можна злегка змочити тканину у воді й ретельно її віджати, уникаючи при цьому потрапляння крапель вологи на пристрій або всередину нього.

УВАГА! Чистка корпусу пристрою за допомогою засобів, що містять велику кількість спирту, розчинника або іншої сильнодіючої речовини, може призвести до втрати кольору або появи тріщин.
Перед очищенням вимкніть пристрій і від’єднайте шнур живлення від розетки. Зачекайте, доки пристрій охолоне. Відкрийте передню кришку, витягніть картридж і покладіть його на рівну чисту поверхню.

УВАГА! Щоб запобігти пошкодженню картриджа, не тримайте його на світлі більше кількох хвилин. За необхідності накрийте його папером. Не торкайтеся фотобарабана (блискучий циліндр зеленого, блакитного або бордового кольору), тримайте картридж за ручку, щоб не торкатися цієї області.

Протріть місце встановлення картриджа, щоб видалити частки пилу й тонера з порожнини картриджа.

УВАГА! Під час очищення внутрішніх частин пристрою не торкайтеся ролика перенесення зображення, розташованого під картриджем (поролоновий вал діаметром 1,5 см). Відбитки пальців можуть призвести до зниження якості друку.
Якщо у вас БФП, регулярно здійснюйте очищення скла сканера та нижнього боку кришки сканера. Це дасть змогу підтримувати високу якість копіювання. Модуль сканування рекомендується чистити щодня перед початком роботи. В разі необхідності чистку можна повторювати протягом дня. Для очищення використовуйте м’яку безворсову тканину або серветку, злегка змочену водою.

Найчастіша проблема, з якою стикаються власники струменевих принтерів і
БФП, – це погіршення якості друку внаслідок засихання друкувальної голівки. Найбільш надійно й економічно струменеві принтери працюють у разі їх щоденного використання. Якщо ця умова не виконується, доцільно раз на два тижні друкувати тестову сторінку і чорними, і кольоровими чорнилами, а потім, щоб гарантувати відсутність засмічень, запускати утиліту перевірки сопел (ця функція зазвичай передбачається в драйвері пристрою як опція; подробиці шукайте в інструкції з експлуатації).

Крім друкувальної голівки струменевий принтер містить безліч інших механічних частин, роботу яких може порушити потрапляння пилу. Наприклад, надмірне забруднення спрямувального вала каретки може значно погіршити якість друку й навіть призвести до повного зупинення роботи принтера. Пил легко налипає на змащений спрямувальний вал, утворюючи щільне і в’язке покриття, сильно збільшує коефіцієнт тертя втулок каретки об спрямувальний вал. Тому намагайтеся максимально захистити струменевий пристрій від потрапляння всередину пилу, регулярно робіть вологе прибирання в приміщенні. Також ви можете захистити його від пилу чохлом (поліетиленовим або тканинним).

І найголовніше, неодмінно треба відключати струменевий принтер або БФП від мережі його власним вимикачем. У більшості пристроїв при натисканні на кнопку вимикача голівка герметично закривається, запобігаючи висиханню чорнила в соплах. Якщо вимкнути живлення вимикачем на подовжувачі або просто висмикнувши шнур із розетки, друкувальна голівка може залишитися відкритою.

На цій сторінці ви знайдете посилання на офіційні сайти різних виробників розмножувально-копіювальної техніки, з яких можна скачати драйвери та програмне забезпечення.